תפריט דברו איתנו:04-8729696

מאמרים

מדוע ננטשות חיות מחמד רבות כל-כך?

כלבי העבודה
ישנו הבדל מהותי בין אחזקת חיות לצורך ביצוע מטלות ספציפיות (מטרות אינסטרומנטליות) כגון שמירה, ציד, מרעה ויישומים בטחוניים כמו גילוי סמים, חומרי נפץ וכדומה לבין אחזקת חיות מחמד שאין מהן "ציפיות מקצועיות" למעט היותן חיית מחמד ושעשוע (companion ,pet) וכדומה.

ברוב מקרי ההחזקה האינסטרומנטלית הסיבה והמוטיבטור להחזקת הכלב היא העבודה שעליו לבצע:
יחידים וגופים הזקוקים לשמירה והרתעה יחזיקו בכלב שמירה ואם הכלב ימות או יעלם - הבעלים יחפש מיד בעל חיים חדש למלא את התפקיד שהתפנה.
הקשר כאן הוא תועלתני גרידא, כמו הקשר בין מעסיק לעובד.

כאשר הבסיס להתקשרות זו היא כאמור תועלנית לא מעורבות בענין אמוציות של אהבה דאגה  וקשר נפשי של הבעלים לכלב.

אי היכולת לבצע הערכה מוקדמת של הציפיות של הבעלים הפוטנציאלי מהכלב, אשר תגרום "לשידוך" הכלב הלא מתאים מבחינת מיזגו ותכונותיו היא מרשם כמעט בטוח לכשלון באימוץ לטווח הארוך.
התאמה של כלב למטרות אינסטרומנטליות היא מובנית ובמידה מסויימת קל יותר לנבא את סיכויי הצלחתה מאשר התאמתו של כלב שאמור לשמש כחיית מחמד, בעיקר כאשר לבעלים יש ציפיות מוגדרות היטב והוא בעל הבנה וניסיון בחינוך ובהחזקה הולמת של הכלב.

כשם שלעובד תהיה "זכות קיום" אצל המעסיק רק אם הוא מביא תועלת וממלא את תפקידו, כך גם עבור כלבים אלה - אם הכלב לא ימלא אחר הציפיות ממנו או שאינו ברמה טובה די הצורך הוא  יועבר מתפקידו.
כלב בר מזל יזכה בבית חדש, אחרים ימסרו לבתי מחסה ואחרים פשוט ינטשו לגורלם הרע ברחובות.


כלבי המחמד
מכלבי המחמד, השעשועים וכדומה אין מערכת מוגדרת במדוייק של ציפיות.
על הכלב למצוא חן בעיני הבעלים מבחינת מיזגו, אופיו, תכונותיו המרכזיות ומראהו החיצוני.
כגודל השונות בין בני האדם כך גם השונות בציפיות שאנשים מצפים בעת אימוץ כלב בית חדש.
עניין ההתאמה בין הכלב לבעליו, ומדוע אנשים מסויימים יעדיפו כלבים מסוג מסויים ולא אחרים, היא נושא גדול בפני עצמו והוא גם הנושא המרכזי אשר בעטיו אימוצים רבים אינם עולים יפה.
ישנם רבים אשר יחסם אל כלבם הוא כאל בן משפחה וחבר נאמן ואלה לעולם ובשום נסיבות לא יסכימו להיפרד מהכלב שחי במחיצתם והם מוכנים לכל הקרבה ומאמץ למענו.
למרבה הצער אצל רבים מאד המצב אינו כזה וחתונתם עם הכלב רחוקה מלהיות קתולית.


ישנן סיבות רבות ומגוונות מדוע כלבים ננטשים:

אי התאמה בסיסית
אנשים שמאמצים כלבים אשר אינם הולמים את אישיותם ואורח חייהם מגדלים לפעמים כלבים שנבחרו מכל הסיבות הלא נכונות.
כלב פעיל מדי לאנשים שמעדיפים כלב שקט ונינוח, כלב שקט מדי למי שמעוניין בכלב ערני ואקטיבי, כלב חריף וחשדן בבית מכניס אורחים או להיפך - כלב ידידותי מדי לאדם סגור ומתבודד וכיוצא בזאת, הם לעיתים קרובות מאוד סיבות אשר בעטיין נפרדים אנשים רבים תוך זמן קצר מהחיה שאימצו.
בעיה נוספת עלולה להתעורר גם כאשר אנשים מאמצים כלב חדש מיד לאחר שמת כלבם הקודם ומשתדלים שהכלב החדש יהיה דומה ככל האפשר לכלב שמת.
הצער על אובדן כלב אהוב הוא אצל רבים אבל של ממש, ניסיון להתעלם מכך לרוב נידון לכשלון.
 
כלבים ל"ילדים"
משפחות אשר מאמצות כלב כאשר אין קונצנזוס משפחתי, או שההורים מוכנים לאמץ כלב "בשביל הילדים" ומסתפקים בהתחייבות שהילדים יטפלו בכלב, מגלות חיש מהר שילדים - אחראיים ככל שיהיו - יתקשו להתמיד לאורך זמן ולמלא במסירות את כל ההמטלות הדרושות לגידול הכלב.
משפחות כאלה יאמצו כלב, יחזיקו בו זמן מה ואח"כ יגיעו למסקנה שהכלב מהווה מוקד לוויכוחים וכעס וגורם ליותר עבודה מהנאה.
הדרך החוצה עבור כלב בבית כזה היא כמעט וודאית. 

שינויים בחיים
ישנם אנשים רבים שמאמצים כלב ומחזיקים בו בצורה טובה ואחראית באופן יחסי עד שארוע מסויים משנה את סדר החיים: חתונה, מעבר דירה, הולדת ילדים - כל אלה סיבות למסירה של כלבים ע"י אנשים, שהקשר שלהם לכלב הוא "בערבון מוגבל".
הם יחזיקו בכלב רק כל עוד נוח להם והדבר לא מתנגש או מפריע לאיזשהו ארוע חשוב בחייהם, ואם מגיע ארוע כזה - הכלב יועזב מביתו. 

בעיות התנהגות
במקרים רבים הכלב יורחק אם הבעלים נאלצים להתמודד עם בעיות התנהגותיות הנובעות מחוסר ידע בחינוך והתאמת הכלב ולדרישות הבית והסביבה.
חינוך לניקיון לדוגמא הוא נושא שבגללו אינספור כלבים הושלכו מהבית, כנ"ל נזקים לציוד ורכוש, נבחנות, יללנות, חרדות נטישה וכיוצא בזה.
לעיתים קרובות אנשים שניתקלו בבעיה כלשהי בהתנהגות הכלב, מעדיפים שלא להתעמק מה ניתן לעשות כדי לתקן את המצב והפתרון של רבים הוא לנטוש את הכלב.  

בעיות רפואיות
בעיות רפואיות אצל הבעלים עלולות לגרום להוצאת הכלב מהבית במיוחד גילוי אלרגיות לשיער הכלב.
ישנה בעייה קשה ועצובה כאשר חולי סרטן בשלב הכימותרפיה נדרשים ע"י הרופאים להוציא את החיות מהבית עקב חולשת מערכת החיסון של החולה. 

בעיות רפואיות של הכלב
כלבים אשר לוקים במחלות, נפצעים או נפגעים, במידה המחייבת את הבעלים להוציא כספים אצל וטרינר לטיפול רפואי - מהווים אף הם גורם שבעטיו נעזבים (במיוחד באגודות ובתי המחסה) כלבים רבים מאוד.  

לכלוך, טפילים וכדומה
כלבים אינספור הוצאו מהבית עקב רתיעה וגועל של בעליהם מקרציות, פרעושים וטפילים אחרים חיצוניים ופנימיים.
נשירת שיער בבית גם היא גורם אשר מהווה גורם לרבים להיפטר מכלביהם.
מקרים אלה אופייניים במיוחד כאשר המאמצים לא קיבלו מידע והדרכה כיצד להתמודד עם תופעות אלה. 

ייחום
בעלי כלבות אשר לא הפנימו את חשיבותו של העיקור לשיפור איכות החיים הן של הכלבה והן לבעליה ואינן דואגים לעיקור, מגלים בייחום הראשון שחיים במחיצת כלבה בעונת ייחום היא חוויה ממש לא נעימה.
ההפרשות בבית, הריח, התגודדות הכלבים הזכרים בפתח והקטטות ביניהן וכל סכסוכי השכנים שמתעוררים בשל כך הם גורם נפוץ מאד לנטישת כלבות מיוחמות / הרות. 

זיקנה
אצל אנשים לא מעטים הזדקנות הכלב היא הגורם להיפטרות ממנו.
כלב שבעבר היה נמרץ, פעיל ונעים הופך לפעמים עם זקנתו לרגזן יותר, חושיו מתקהים ועלות הטיפולים בו עולה .
אנשים רבים פונים לבתי המחסה ומבקשים להעביר לחסותם כלבים זקנים בטענה ש"אינם יכולים לראות איך הכלב סובל" או שאינם רוצים לראות "איך הוא מת בבית" וכדומה.
במקרים אלה הבעלים בעיקר אינם מוכנים להתמודד עם ההחלטה שאולי הגיע הזמן לסייע לכלב שחייו כבר אינם חיים ולסיים אותם בצורה הומאנית - לבקש מהוטרינר שליווה את הכלב כל חייו ללוות אותו גם בדרך האחרונה.
במקרים אלה חשוב להסביר לבעלים שעדיף שירחמו על הכלב ולא על עצמם. כי שליחת כלב זקן מהבית כדי שימות בבית המחסה היא מעשה שעבור הכלב הזקן הוא נורא.

כאמור, לצידם של אנשים אלה, ישנו ציבור של אוהבי כלבים נאמנים אשר מקבלים את הכלב כבן משפחה לכל דבר ולא יעלו לעולם על דעתם לשלוח אותו מהבית, גם אם הוא בעייתי.

מחכים לכם אצלינו: