תפריט דברו איתנו:04-8729696

על הקליטה והשהות

קליטה

כל בעל חיים חדש המגיע לבית המחסה עובר הערכה והתרשמות ממצבו הכללי והבריאותי, בעלי חיים שאינם בריאים מועברים למרפאה לטיפול וטרינרי.

לכלבים מותאם קולר +לוחית זיהוי של האגודה, ונפתח עבורו כרטיס מעקב בו נרשמים כל פרטיו בעת קליטתו, וכל הטיפולים שהוא עובר במקום עד מסירתו.

בהמשך, כלבים חדשים באגודה מחוסנים נגד כלבת.

הואיל והחוק מחייב סימון כלבים בשבב זיהוי אלקטרוני תת עורי, באגודה נמצא מכשיר לקריאת שבבים וכל כלב נסרק במכשיר מיד עם הגעתו לבית המחסה, במידה והוא נושא שבב - ניתן לאתר לאיזו רשות או וטרינר השבב סופק וכך לאתר את בעליו.

לפני שנים פותחה עבור האגודה תוכנת מחשב ייחודית לניהול בית המחסה, המאפשרת ניהול, מעקב ועדכון הכרטסת לגבי בע"ח הנמסרים לאגודה וממנה, וכן הפקה סדירה של דו"חות נוכחות, קליטה, מסירה לאימוץ, חיסונים, טיפולים וטרינריים וכדומה.

האגודה הינה החלוצה בתחום זה בין הארגונים להגנת בע"ח בישראל.

בעת מסירת כלב לבעלים מאמצים בנוסף לשבב התת עורי נשארת על קולר הכלה גם לוחית הזהוי של העמותה להקלה על זיהויו המיידי במידה ויאבד לבעלים, עוד לפני שיהיה צורך להביאו לאיתור השבב.

 

שיבוץ בבית המחסה

לאחר הערכה, טיפול ומיון ראשוני, משובצים בעלי החיים הנקלטים לבית המחסה לביתנים השונים.

השיבוץ נעשה תוך התחשבות בגודלם, גילם, מצבם הבריאותי ואופיים של הכלבים, ובמיוחד בהתחשב ביכולתם להסתדר זה עם זה ללא תגרות ומאבקי כוח.

נושא זה הוא בעל חשיבות רבה לרווחתם של הכלבים, היות וכחיות הרגילות לחיות בלהקה, הם מסתגלים באופן טבעי לחיי קבוצה בין אם בעברם היו כלבי בית או כלבי רחוב משוטטים.

 

טיפולים שגרתיים

כל בעלי החיים החוסים באגודה וכל הביתנים בהם הם שוכנים, מטופלים דרך קבע לשמירת רמה תברואתית נאותה.

כל הביתנים והרחבות מנוקים בקפדנות מידי יום ביומו מההפרשות והלכלוך, וכולם נשטפים בזרם מים.

באגודה ישנן מכונות שטיפה אשר מאפשרות שטיפה של המכלאות והרחבות בסילון מים רב עוצמה.

בעת הצורך מתבצע חיטוי הביתנים בתמיסת ז'אוול (מלבין / אקונומיקה ) מרוכז.

באגודה ישנו "מבער לולים" - מבער גז המשמש כלהביור שבאמצעותו ניתן לשרוף את האדמה והחול בלהבה בטמפרטורה של 1400 מעלות צלסיוס.

כך מתאפשר חיטוי יעיל של איזורים ששהו בהם כלבים חולים, או שהיו נגועים בחיידקים או טפילים.

עד 2016 היה נהוג לרסס את הכלבים בבית המחסה בחומרי ריסוס נגד קרציות ופרעושים (כגון טקטיק,פרונטליין) החל משנה זו הוכנסו לשימוש כדורי הברווקטו (BRAVECTO) שהם תכשיר מהפכני שמונע הידבקות בטפילים למשך מספר חודשים! אמנם עלות תכשיר זה היא גבוהה מאד , לאור יעילותו המרשימה הוחלט לעשות את המאמץ לרוכשו,ולחדול מהשימוש בחומרי הדברה מרוססים.

במקרי פציעה ומחלה קלים מטופלים בעלי החיים במרפאה שבמקום, לפי הצורך.

במקרים קשים יותר מועברים בעלי החיים לטיפול באחת המרפאות שהאגודה קשורה עימן.

 

מזון

הזנתם של מאות בעלי החיים החוסים בבית המחסה הייתה מאז ומתמיד אחד הנושאים החשובים ביותר, אשר ידע תהפוכות רבות ואילץ את פעילי האגודה להתמודדויות לא קלות.

בשנותיו הראשונות של הארגון הייתה כל התזונה מבוססת על שאריות שליקטו מתנדבים ממטבחים ציבוריים, בעיקר ממפעלים בסביבה -

המתנדבים היו יוצאים יום - יום לאסוף את המיכלים שהשאירו עבורם  יום קודם במטבחי המפעלים, מביאים אותם לבית המחסה, מרוקנים אותם מתכולתם ומנסים לדלות מהם כל פירור ראוי למאכל לחיות.

כמובן ששיטה זו אינה הולמת והכלבים אז סבלו מתת תזונה שממנה נבעו גם רמות תחלואה גבוהות ואף תמותה.

במרוצת השנים ועם שיפור המודעות הציבורית לנושאי רווחת בעלי החיים, הסכימו מפעלי וספקי מזון לבע"ח לקחת דוגמא ממפעלי מזון בחו"ל אשר נוהגים דרך קבע לתרום מתוצרתם למען בעלי חיים במקלטים לחיות עזובות, וכך הצליחה האגודה לממן רכישת מזון יבש במחירים סמליים.

המעבר למזון יבש הביא למהפך דרמטי ברמת חייהם של בעלי החיים בבית המחסה.

תופעת הכלבים מזי הרעב המשוועים למעט מזון ראוי לשמו נעלמה.

כלבים שהגיעו למקום במצב ירוד התאוששו והשמינו במהירות, רמת התחלואה ירדה ומצב הרוח הכללי של בעלי החיים שופר ללא היכר.

למרבה הצער, מחיר המזון היבש לא נותר סמלי - והמחיר שנדרשה האגודה לשלם עבור המזון היבש עלה עוד ועוד, עד שלבסוף לא היה באפשרותה לעמוד בהוצאות האדירות.

באותם ימים פנתה האגודה לייצור עצמאי של מזון: קמחי בשר, לחם ומים, אשר נטחנו ועורבבו יחד שימשו כחומר גלם ליצור תערובת מזון לחיות באיכות טובה למדי, וכך נמשכה ההזנה במשך מספר שנים.

לאחר מכן שוב עלה בידי האגודה להגיע להסדר חדש עם ספקי מזון על פיו תמורת פרסום המוצרים באגודה שוב תחודש אספקת המזון היבש בעלות שניתן לעמוד בה.

במהלך השנים היו תקופות בהן קיבלה העמותה תרומות של מוצרי בשר קצרי תוקף מתנובה וממפעל זוגלובק. על אף שתזונה זו התקבלה ע'יהכלבים בהתלהבות,מדובר במזון בשרי בלבד שאינו מספק לכלבים באופן מיטבי את אבות המזון שרצויים להם. כמו כן הזנה זו חייבה החזקת המזון במקררים,וכל הנושא יצר לעיתים בעיות שונות של תברואה ועוד , עד אשר הוחלט בסופו של דבר להימנע מחלוקת מוצרי בשר ונקניקים ולעבור סופית למזון יבש איכותי.
נכון תקופה זו העמותה רוכשת עבור הכלבים והחתולים מזון סופר פרימיום מתוצרת רויאל קנין . מזון זה הוא אמנם בין היקרים בשוק, אך איכותו גבוהה מאד .